Hitit Üniversitesi Kadın ve Aile Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Hitit Anne Üniversitesi başladı.

Bu yıl Çorum Valiliği ile Alaca, Bayat, Boğazkale ve Laçin Kaymakamlığı işbirliğinde hayata geçirilen Hitit Anne Üniversitesine 65 anne ve anne adayı katıldı.

Programa katılan kursiyerlere Hitit Üniversitesi kampüslerindeki derslikler ve laboratuvarlarda mikrobiyoloji, ev kazaları, ebru atölyesi, müzik atölyesi, bağımlılıkla mücadele, eşler arası iletişim, akılcı ilaç kullanımı, kültürümüzde kadın ve aile konularında eğitimler verilecek. Eğitimler sonrasında ise Hitit Anne Üniversitesi 2024 öğrencileri için mezuniyet töreni düzenlenecek.

İlk ders öncesi öğrencilerle bir araya gelen Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Anne Üniversitesi ile kişisel gelişime katkı sağlamak, aile içi iletişim,  ebeveynlik gibi konularda farkındalığı geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Önceki yıllardan farklı olarak Hitit Anne Üniversitesinin bu yıl Alaca, Bayat, Boğazkale ve Laçin ilçelerinden 65 anne ve anne adayına yönelik gerçekleştirildiğini kaydeden Baykam, şunları söyledi:

Eğitim maliyetleri uçuşa geçti! Özel üniversite ücretleri yıllık 1 Milyon TL'yi aşıyor Eğitim maliyetleri uçuşa geçti! Özel üniversite ücretleri yıllık 1 Milyon TL'yi aşıyor

“Hitit Üniversitesi olarak topluma hizmet faaliyetleri bağlamında etkinlik ve programlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu noktada en önemli programlarımızın başında da Anne Üniversitesi programı geliyor. Hitit Anne Üniversitesini bu yıl, Çorum Valiliğimiz ile işbirliği içinde farklı bir konseptte düzenliyoruz. Valilik ve üniversite olarak ilçelerimizdeki kadınlarımıza da bir dokunuş yapmak istedik ve 4 ilçemizden 65 anne ve anne adayımızı misafir ediyoruz. Yine mikrobiyolojiden akılcı ilaç kullanımına, ebrudan müzik atölyesine kadar farklı alanlarda eğitimler düzenliyoruz. Amacımız, kursiyerlerimizin hem kişisel gelişimlerine katı sağlamak hem de hafızalarda yer edinecek güzel bir anı bırakmak. Bu bağlamda başta Çorum Valiliğimiz olmak üzere Alaca, Bayat, Boğazkale ve Laçin Kaymakamlığına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. 2024 yılında aramıza katılan değerli anne ve anne adaylarımıza keyifli ve faydalı bir ders dönemi diliyorum.”

Prof. Dr. Baykam'ın konuşmasının ardından, Anne Üniversitesi kapsamında planlanan dersler 13 Mayıs 2024 günü sona erecek. Hitit Anne Üniversitesinden mezun olacak kadınlar için 14 Mayıs 2024 günü de mezuniyet töreni düzenlenecek.

Editör: Haber Merkezi