23 farklı ülkeden 372 belgesel filminin katıldığı, 151 filmin ise jüri üyelerinin değerlendirmelerine sunulduğu Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin kapanışı Niğde’de yapıldı.

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin kapanışı, festivalde Ön Jüri Özel Ödülü alan ’Suriyeli Kozmonot’ ve Kısa Metraj Belgesel Film Kategorisi 2023 Yılı Üçüncülük Ödülü’ne layık görülen ’Vira’ isimli filmlerin gösterimleri Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu; Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin, Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin ilk ve en önemli paydaşı olduğunu ifade etti. Fikri temelleri Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde atılan ve Türk Dünyası’nın en önemli kültür-sanat etkinliklerinden olan bu festivalde emeği geçen herkese teşekkür eden Rektör Uslu; “Festivalimiz, inanıyorum ki daha nice yıllar sürerek uluslararası sanat dünyasında daha da prestijli hale gelecek. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak bilim, eğitim-öğretim, Ar-Ge ve inovasyonun yanında kültür-sanat alanında da “topluma hizmette öncü ve yenilikçi bir üniversite olma” vizyonuyla yürüttüğümüz çalışmalarımızla bu tür önemli etkinliklere her zaman destek verdik ve vermeye de devam edeceğiz. 2023 Yılı Türk Dünyası Yaşam Boyu Onur Ödülü, Türk Dünyası Onur Ödülü, Öğrenci Belgesel Film Ödülü ve özel ödüller gibi birçok kategoride değerlendirilen bu filmler ödüllerine Ankara’da düzenlenen törenle kavuşmuştur. Ödül almaya hak kazanan bu filmlerin gösterimleri ise açılışı Azerbaycan’da olmak üzere, sırasıyla Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan, Kuzey Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılmıştır.” dedi. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir tarafından Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu’ya festivale vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Öğrenciler kan bağışında bulundu Öğrenciler kan bağışında bulundu

Programda festivalde Ön Jüri Özel Ödülü alan ’Suriyeli Kozmonot’ ve Kısa Metraj Belgesel Film Kategorisi 2023 Yılı Üçüncülük Ödülü’ne layık görülen ’Vira’ isimli filmlerin gösterimi gerçekleştirildi.

Kaynak: iha