İSTANBUL (AA) - Schneider Electric ve Elektrik Dağıtım Şirketleri Derneği (Elder), "İnovasyon Günleri: Dijital Şebekeler" adlı etkinlikte sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden firmalardan Schneider Electric ve Elder'in İstanbul'da düzenlediği etkinliğe, elektrik dağıtım şirketlerinin uzmanları ve yöneticileri katılırken, elektrik dağıtım ve şebekelerinde sürdürülebilirlik ve dijitalleşmenin geleceği üzerine önemli bir platform oluşturuldu.

- "Türkiye'de bu dönüşümü desteklemekten gurur duyuyoruz"

Açıklamada etkinlikteki açılış konuşmasına yer verilen Schneider Electric Türkiye, Orta Asya Bölge Başkanı İsmail Yamangil, elektrik şebekelerinin dijitalleşme sürecinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, "Elektrik şebekelerini, yeşil enerji kaynağı olan elektrik enerjisine artan talep dolayısıyla sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı olarak görüyoruz. Dijitalleşme ve inovasyon, şebekelerin güvenilirliğini, sürdürülebilirliğini ve güvenliğini artırmak için kritik bir öneme taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Elektrik dağıtım şirketlerinin, süreçleri ve teknoloji güçlerini artırırken, yeni bir endüstriyel ekosistem geliştirdiğini kaydeden Yamangil, "Schneider Electric olarak, Türkiye'de bu dönüşümü desteklemekten gurur duyuyoruz ve elektrik dağıtım firmaları ile olan güçlü işbirliğimizi sürdürerek, bu önemli yolculuğa liderlik etmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Elder Genel Sekreteri Fakir Hüseyin Erdoğan ise elektrik enerjisinin toplumsal kalkınma ve refahın sürdürülmesinde hayati olmaya başladığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Elektrifikasyonun belirleyiciliğiyle dönüşüm sürecinin omurgasını oluşturan dağıtım şebekelerini işleten bizler, yeni teknolojileri benimseme konusunda öncü bir konumdayız. Akıllı şebeke dönüşümünü destekleyerek ülkemizin enerji altyapısının güçlendirilmesi için önem taşıyan Milli Akıllı Sayaç Sistemleri projesiyle dijitalleşmede yeni bir aşamaya geldik. Kullanımının yaygınlaşmasıyla, şebeke planlaması ve işletilmesi süreçlerimizi yeniden şekillendirmemize olanak tanıyacak. Bu yenilikçi adım, enerji verimliliğinin ve tüketici farkındalığının sağlanmasıyla sürdürülebilirlik adına büyük katkılar sunacaktır."

Teknosa "Dijital Odaklı Dönüşüm" programıyla bu yıl 1 milyar liralık yatırım planlıyor Teknosa "Dijital Odaklı Dönüşüm" programıyla bu yıl 1 milyar liralık yatırım planlıyor

Etkinlikte, Schneider Electric liderleri, gelişmiş dağıtım yönetimi modellerinden akıllı şebekelere geniş bir yelpazede sektörel dönüşümü ele aldı. Alanında öncü çözümlerin sektör paydaşlarının değerlendirmesine sunulduğu organizasyonda, elektrik şebekelerinin dijitalleşme sürecinde karşılaşılan zorluklar ve bu zorluklara yönelik çözüm yolları da konuşuldu. Endüstri liderleri, şebekelerin daha güvenilir, sürdürülebilir ve güvenli hale getirilmesi için gerekli adımları masaya yatırdı.


Kaynak: aa