Az malzeme ile büyük mucize: Aklınızı başınızdan alacak Kedi Dili Pasta tarifi Az malzeme ile büyük mucize: Aklınızı başınızdan alacak Kedi Dili Pasta tarifi

Eğer evde lezzetli bir irmik helvası yapmayı düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz! Bu tarif, irmik helvasının nasıl mükemmel bir şekilde yapılacağını adım adım anlatıyor.

İrmik helvası, özel günlerinizde veya sıradan bir akşam yemeğinde sunabileceğiniz mükemmel bir tatlıdır. Bu basit ve etkili tarifle, evinizde lezzetli bir irmik helvası yapabilirsiniz.

Türk mutfağının geleneksel tatlısı irmik helvası, hem kolay malzemelerle hem de kısa sürede hazırlanabilir. Bu rehber, irmik helvasını nasıl lezzetli ve tane tane yapacağınızı gösteriyor.

MALZEMELER

2 dolu dolu yemek kaşığı tereyağı
2 su bardağı irmik
1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su

TARİF

Tereyağını tavada eritip irmiği üzerine döküyorum ve orta büyüklükteki ocakta, orta ateşte yaklaşık 3 dakika sürekli karıştırarak kavuruyorum.
3 dakika sonunda ocağın altını kısıp 3 dakika da kısık ateşte iyice kavuruyorum.
Bu arada irmiğin rengi bayağı dönmüş oluyor, kremken açık sütlü kahve rengine dönüşüyor ayrıntılı yazmak gerekirse.
Toplam 6 dakikalık bu sürenin sonunda şekeri ekliyorum ve 4 dakika da şekerle kavuruyorum.
Başta da dediğim gibi şekeri belli bir tarif o yüzden 1 bardağa kadar şekeri azaltabilirsiniz.
Daha da azaltınca kıvamını etkileyebilir diye düşünüyorum.
Ayrıca bu etapta çok çabuk kararacağı için hızlı davranmak ve irmiği yakmamak gerekiyor.
Bu tarifin bir özelliği de rengin biraz koyu olması, bana böyle çok kavrulmuş hali daha lezzetli geldiği için hep böyle kavuruyorum, siz sevmiyorsanız daha açık renkli bırakabilirsiniz.
Toplamda 10 dakikalık kavurmanın sonunda altını kısıktan normale getirip suyu ekliyorum (bu arada sıçrayabilir, dikkatli olun. )
Su hemen kaynıyor zaten, kısığa tekrar getirip birkaç kez karıştırdıktan sonra (yaklaşık 1 dakika sürüyor) birazcık akışkan ve sulu bırakıp altını kapatın ve dinlenmeye bırakın.

İrmik helvası yapmak, bu tarif sayesinde artık çok kolay! Tereyağının aroması ve irmiğin tane tane dokusuyla mükemmel bir uyum sağlayan bu tatlı, herkes tarafından sevilecek. Şimdi malzemelerinizi hazırlayın ve bu harika tarifi deneyin. Her lokmada, bu özel tatlıya aşık olacaksınız.

Editör: Haber Merkezi