İrmik helvası, lezzeti ve kolay yapımı ile herkesin favorisi. Evde hazırlayabileceğiniz bu tarif ile, tatlı krizlerinize son verecek ve sevdiklerinize unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşatacaksınız. İşte tarifimiz!

Bir kez yediğinizde bağımlısı olacağınız köfte tarifi: Kıbrıs Köftesi Bir kez yediğinizde bağımlısı olacağınız köfte tarifi: Kıbrıs Köftesi

İrmik helvası, misafirlerinize sunabileceğiniz harika bir tatlıdır. Bu tarif ile, evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz nefis bir irmik helvası yapabilirsiniz. Haydi mutfağa, bu lezzeti kaçırmayın!

İrmik helvası, çocukluğumuzdan beri hepimizin sevdiği bir tatlıdır. Bu tarif ile, evde kolayca hazırlayabileceğiniz lezzetli bir irmik helvası yapabilirsiniz. Geleneksel tatları yeniden keşfedin ve sevdiklerinize ikram edin!

MALZEMELER

2 dolu dolu yemek kaşığı tereyağı
2 su bardağı irmik
1,5 su bardağı şeker (Çok şekerli sevmeyenler 1’e kadar indirebilirsiniz. )
2 su bardağı su

TARİF

Tereyağını tavada eritip irmiği üzerine döküyorum ve orta büyüklükteki ocakta, orta ateşte yaklaşık 3 dakika sürekli karıştırarak kavuruyorum.
3 dakika sonunda ocağın altını kısıp 3 dakika da kısık ateşte iyice kavuruyorum.
Bu arada irmiğin rengi bayağı dönmüş oluyor, kremken açık sütlü kahve rengine dönüşüyor ayrıntılı yazmak gerekirse.
Toplam 6 dakikalık bu sürenin sonunda şekeri ekliyorum ve 4 dakika da şekerle kavuruyorum.
Başta da dediğim gibi şekeri belli bir tarif o yüzden 1 bardağa kadar şekeri azaltabilirsiniz.
Daha da azaltınca kıvamını etkileyebilir diye düşünüyorum.
Ayrıca bu etapta çok çabuk kararacağı için hızlı davranmak ve irmiği yakmamak gerekiyor.
Bu tarifin bir özelliği de rengin biraz koyu olması, bana böyle çok kavrulmuş hali daha lezzetli geldiği için hep böyle kavuruyorum, siz sevmiyorsanız daha açık renkli bırakabilirsiniz.
Toplamda 10 dakikalık kavurmanın sonunda altını kısıktan normale getirip suyu ekliyorum (bu arada sıçrayabilir, dikkatli olun. )
Su hemen kaynıyor zaten, kısığa tekrar getirip birkaç kez karıştırdıktan sonra (yaklaşık 1 dakika sürüyor) birazcık akışkan ve sulu bırakıp altını kapatın ve dinlenmeye bırakın.

İrmik helvası tarifi, evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve herkesin bayılacağı bir tatlıdır. Bu tarif ile, geleneksel Türk mutfağının en sevilen tatlılarından birini sofralarınıza taşıyacak ve sevdiklerinizle lezzet dolu anlar yaşayacaksınız. Şimdiden afiyet olsun!

Editör: Haber Merkezi