Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere göre, Şanlıurfa genelinde hafta sonundan itibaren sıcaklıkların 6 ila 10 derece artarak mevsim normallerinin üzerine çıkması bekleniyor. Şanlıurfa’da sıcaklıkların 36 ila 41 derece arasında seyretmesi tahmin ediliyor.

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yüksek sıcaklıklara karşı vatandaşları uyardı. Açıklamada, "Geçen hafta boyunca bölgemizi etkileyen yağışlı ve serin havanın yerini sıcak ve yağışsız bir havaya bırakacağı tahmin edilmektedir. Bölgemiz genelinde mevsim normalleri civarında ve yer yer altında seyreden hava sıcaklıklarının, hafta sonunda artacağı ve hafta ortasına kadar 6 ila 10 derece mevsim normalleri üzerine çıkması beklenmektedir." denildi.

Kronik Hastalar, Yaşlılar ve Çocuklar Dikkat!

Uyarıda özellikle kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar için önemli uyarılar yer aldı: "Yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir."

Vatandaşlar İçin Alınacak Önlemler

Başkan Beyazgül, “Modern ve Tarihi Bir Şanlıurfa  İçin Yola Devam” Başkan Beyazgül, “Modern ve Tarihi Bir Şanlıurfa İçin Yola Devam”

Günün En Sıcak Saatlerinde Dışarı Çıkmayın: 11:00-16:00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkmayın.
Bol Sıvı Tüketin: Vücudunuzu susuz bırakmamaya özen gösterin, bol bol su için.
Hafif ve Bol Kıyafetler Giyin: Nefes alabilen, hafif kıyafetler tercih edin.
Gölgede Kalın: Mümkün olduğunca gölgede kalmaya özen gösterin.
Şanlıurfa’da Sıcak Hava Dalgası
Şanlıurfa’da beklenen bu sıcak hava dalgası, özellikle tarım faaliyetleri ve günlük yaşam üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle vatandaşların uyarılara dikkat ederek, gerekli önlemleri almaları önemlidir.

Editör: Haber Merkezi