İSTANBUL (AA) - Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM) işbirliğinde gerçekleşen "Bir Denizkestanesinin Anıları-Melike Abasıyanık Kurtiç" sergisi, Erimtan Müzesi'nde sanatseverlerle buluştu.

Sanat Merkezinden yapılan açıklamaya göre, KTSM, "İyi Bak Dünyana" hareketiyle kadın sanatçıların seramik dünyasına katkılarına vurgu yapmaya devam ediyor.

Bu kapsamda KTSM işbirliğinde Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ve Ankara Galeri Nev ortak çalışmasıyla Deniz Artun küratörlüğünde gerçekleşen "Bir Denizkestanesinin Anıları-Melike Abasıyanık Kurtiç" sergisi, 19 Nisan'da Ankara'daki Erimtan Müzesi'nde ziyarete açıldı.

Çağdaş Türk seramik sanatının önemli isimlerinden Kurtiç'in kapsamlı bir retrospektifine ev sahipliği yapmaya hazırlanan sergi, 1 Eylül'e kadar sürecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen küratör Deniz Artun, "Bir Denizkestanesinin Anıları" sayesinde ziyaretçilerin Kurtiç'in kişisel hazinelerine tanıklık edebileceğini belirtti.

Türkiye’den 10 girişimci VivaTech’te Türkiye’den 10 girişimci VivaTech’te

Artun, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yaşarken üretimini çok az paylaşmış olmasına rağmen, hakkında çokça yazı yazılmış, özellikle de pek çok söyleşi gerçekleştirmiş sanatçı, ilk bakışta genellikle bir formu, bir kabuğu ya da uzayın ta kendisini açan birisi izlenimi veriyor. Sergide kabuk kabuklanıyor, yosun yosunlanıyor, taş taşlaşıyor. Dolayısıyla, bir yandan, el yordamı desenler, karalanmış çalışma notları, kırılmış deniz kestaneleri ve henüz yaş deniz yosunlarına yer veren sergi, bir yandan sanatçının atölyesinde kurduğu, bir doğa bilimci laboratuvarının kapılarını açıyor ve araştırmasının katmanlarına tanıklık edilmesine vesile oluyor. Diğer yandan aynı malzemeler, eserlere son derece kişisel ve mahrem bir hazine olarak da eşlik ediyor ve izleyenleri aynı atölyede yaşayan filozofun ya da şairin karanlıklarında da dolaştırıyor."

Kaynak: aa