Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konya İl Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda farklı illerden gelen Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri bir araya geldi. Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, "Kadın girişimciler ekonomimiz için büyük bir güç demektir" dedi.

5 bin yıllık mahallede ürküten köprü 5 bin yıllık mahallede ürküten köprü

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konya İl Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde “Hz. Mevlana 750. Vuslat Yıldönümü Kadın Girişimciler Hoşgörü Birlikteliği” programı düzenlendi. Bir otelde düzenlenen programda Konya’dan ve farklı illerden gelen Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri Konya İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin devir teslim törenine katıldı. Yeni dönemde TOBB Konya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Meryem Betül Özkardeş oldu.

“Kadın girişimcilere gösterdikleri ilgi dolayısıyla teşekkür ediyorum”

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Ahilik geleneğinde kadının sosyal ve ekonomik yaşamda önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatarak, “800 yıl önce Konya’da hayat bulan Ahilik’te, kadının sosyal ve ekonomik yaşamda önemli bir yeri vardı. Kadınların teşkilatlanıp gelişmesi için Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı, dünyanın ilk kadın teşkilatı olan Bacıyan-ı Rum teşkilatını yani Anadolu Kadınlar Birliği’ni kurmuştur. Bu tarihi örnekte de görüldüğü gibi kadınlar, Anadolu Selçuklu’dan beri yüzyıllardır bu topraklarda sosyal hayatın ve ekonominin içinde yer almaktadırlar. Bugün düzenlenen program vesilesi ile farklı illerimizden ve şehrimizden kadın girişimcilerin hoşgörü kenti Konya’da bir araya gelmesi, bu salonda güzel bir birliktelik örneği sergilenmesi ayrı bir anlam ve önem taşımaktadır. Programa katılan tüm kadın girişimcilere gösterdikleri ilgi dolayısıyla teşekkür ediyorum. Ülkemizi kalkındırmanın ve ekonomimizi sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmanın yolu; ortak akılda, şehirlerimizin bütün dinamiklerini ve değerlerini ortak bir hedefe yönlendirmekten geçmektedir. Dolayısıyla şehirlerimizin gelişmesinde ve rekabet gücünün artırılmasında iş âlemimize önemli görevler düşmektedir. Bilindiği gibi küresel ekonomide iş yapma ve ticarette yeni modellerin konuşulduğu değişim çağında, daha fazla sayıda girişimcilere ihtiyaç duymaktayız. Aynı zamanda hem şehrimizin hem de ülkemizin refahını artırmak noktasında kadın girişimci gücümüzü zenginlik olarak görmekteyiz. Kadın girişimciler ekonomimiz için büyük bir güç demektir. Kadınlarımızı çalışmaya, üretmeye teşvik etmeliyiz. İşte bu noktada TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliğinde 2007 yılında kurulan TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz büyük önem taşımaktadır. Kadın Girişimciler Kurullarımız şehirlerimizde ve ülkemizde girişimci sayısının artması, girişimcilik kültürünün gelişmesi adına önemli görevler yerine getirmişlerdir" şeklinde konuştu.

Yeni dönemde TOBB Konya İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olan Meryem Betül Özkardeş de, “Kadın, toplumların gelişmesinde anne olarak, eş olarak ve çalışma hayatında yer alarak; birini diğerine feda etmeden başarıya ve üretmeye katkı sağlamalıdır. Kadınların toplumların gelişimine katkısı, sadece kariyerlerindeki başarılarıyla değil, aynı zamanda aile hayatındaki ve toplumsal rollerindeki güçlü duruşlarıyla da şekillenir. Bugün burada, kadın girişimcileri desteklemenin ve onların başarı hikayelerini paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. İş kadınları sizler, sadece iş dünyasına değil, aynı zamanda toplumunuzun gelişimine de değer katıyorsunuz” diye konuştu.