Konya’da sanatçıların köyünde baharın gelişini coşkuyla karşıladılar Konya’da sanatçıların köyünde baharın gelişini coşkuyla karşıladılar

Konya’nın merkez Karatay İlçe Belediyesi tarafından hayata geçirilen Karatay Tabiat Mektebi’nde eğitimler sürüyor.

Karatay Belediyesi tarafından, ilçede eğitim çağındaki çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlanmasına yönelik olarak hayata geçirilen Karatay Tabiat Mektebi’nde eğitimler devam ediyor. Karatay Şehir Parkı içerisinde kurulan Karatay Tabiat Mektebi sayesinde her yıl ilçedeki ilkokul ikinci sınıf bin 500 öğrenci; kurulan atölyelerde tarım, hayvancılık, sıfır atık, çevre ve daha birçok konuda uygulamalı eğitimler ile etkinliklere katılıyor. Karatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen eğitimler çerçevesinde Karatay Tabiat Mektebi’nde; ahşaptan oluşturulan 3 atölyede kil seramik yapımı, temel yaşam becerileri, kompost yapımı, atık malzemelerden organik kompost yapımı ve daha birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında ayrıca; içerisinde midilli atları, tavşan, kedi, güvercin, tavuk ve horoz gibi canlıların olduğu hayvan evleri ile çadırlar kuruldu. 3 katlı Gözlem Kulesi’ne çıkan minikler, doğal hayatı izleme fırsatı bulurken, 100 metrekarelik Labirent Oryantiring Parkuru’nda ise öğrenciler, birçok eğlenceli etkinliğe katılıyor.

“Yavrularımızın eğitimine ve gelişimlerine imkan sunuyoruz”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, proje çerçevesinde eğitim alan öğrencilerle bir araya geldi. Projede verilen eğitimler hakkında bilgi alan ve oldukça renkli görüntü ve diyalogların yaşandığı ziyarette Başkan Hasan Kılca, oluşturulan seraya sebze tohumu ekti, seramik, yemek ve temel yaşam becerileri atölyelerinde de birçok etkinliği öğrencilerle birlikte gerçekleştirdi. Çocukların gelişimlerine ve eğitimlerine katkı sağlamanın kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden Başkan Kılca, Karatay Belediyesi olarak eğitime her fırsatta destek verdiklerini, yaptıkları her işte olduğu gibi eğitim alanında da tüm Türkiye’ye örnek olacak projeler gerçekleştirdiklerinin ifade etti. Başkan Kılca, “Karatay Belediyesi olarak eğitime yönelik yatırımlarımıza devam ediyoruz. Karatay Şehir Parkımızın içerisine kurduğumuz Karatay Tabiat Mektebi’mizde de eğitimlerimizi sürdürüyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte yürüttüğümüz bu projemizle bir yandan öğrencilerimizin bilgi dağarcığının gelişmesine katkı sunarken, diğer taraftan da öğrendikleri bu bilgileri davranışa ve uygulamaya dönüştürmelerine imkan sunuyoruz. Çocuklarımızı doğayla ve tabiatla buluşturduğumuz Karatay Tabiat Mektebi’ndeki birbirinden farklı atölyelerle öğrencilerimiz tarımsal, sanatsal, sosyal ve sportif faaliyetlere katılarak farklı alanlarda kendilerini yetiştirme fırsatı buluyor. Çocuklarımız için önemli kazanımların olacağını düşündüğümüz bu ve daha birçok projemizle Karatay Belediyesi olarak eğitim her zaman önceliğimiz oldu ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: iha