Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti.

Kissinger'in kişisel internet sitesinden yapılan açıklamada, eski Bakan'ın 100 yaşında Connecticut eyaletindeki evinde, yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Nazi Almanya'sından kaçan Yahudi bir ailenin çocuğu olan Kissinger, Richard Nixon ve 38'inci ABD Başkanı Gerald Ford dönemlerini kapsayan 1973-1977 yılları arasında dışişleri bakanı, 1969-1975 yılları arasında ise ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yaptı.

Dünya siyasetini şekillendiren tartışmalı kararlarıyla bilinen Kissinger, özellikle Kamboçya'nın bombalanması ve 1970'te Vietnam'ın güneyinin işgal edilmesindeki rolü nedeniyle ülke içinde ve dünya çapında yaygın bir şekilde kınandı.

Kamboçya'ya atılanların çoğunun savaş sona erdikten onlarca yıl sonra dahi sivilleri öldürmeye ve sakat bırakmaya devam eden misket bombaları olması, Kissinger'ı hayatı boyunca eleştirilerin hedefinde tutmaya devam etti.

Putin, eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger'in eşine taziye mesajı gönderdi

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'in ölümüyle ilgili eşi Nancy Kissinger'e taziye mesajı yolladı.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Putin, Kissinger'in hayatını kaybetmesi nedeniyle eşi Nancy Kissinger'e telgraf gönderdi.

Putin'in Nancy Kissinger'e gönderdiği telgrafta şu ifadelere yer verildi:

"Eşiniz Kissinger'ın ölümü nedeniyle taziyelerimizi kabul edin. Önde gelen diplomat, bilgili, ileri görüşlü bir devlet adamı vefat etti. Onun dünyada büyük itibarı vardı. Uluslararası alandaki gerilimin yumuşamasını, Sovyet-Amerikan anlaşmaları yapılmasını sağlayan ve küresel güvenliğin güçlendirilmesine katkıda bulunan dış siyaset, Henry Kissinger ile bağlantılıdır."

Henry Kissinger kim?

Connecticut eyaletindeki evinde 100 yaşında hayatını kaybeden Henry Kissinger, Richard Nixon ve 38'inci ABD Başkanı Gerald Ford dönemlerini kapsayan 1973-1977 yıllarında dışişleri bakanı, 1969-1975 yıllarında ise ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapmıştı.

Soğuk Savaş zamanı, uluslararası alanda gerginliği yumuşatma siyaseti yürüten Kissinger'in döneminde, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile ABD arasında Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması (START) ve ikili ilişkilerin temeliyle ilgili anlaşma imzalanmıştı. Kissinger, söz konusu anlaşmaların taslağı üzerinde çalışanlardan biriydi.

İzmit Belediyesi'nde toplu sözleşme sevinci İzmit Belediyesi'nde toplu sözleşme sevinci

SSCB'nin dağılmasının ardından Rusya'yı sık sık ziyaret eden Kissinger, Rusya Devlet Başkanı Putin ile 2001-2017 döneminde yaklaşık 10 kez bir araya gelmişti.