Çorumlu Halk Ozanı, türkülerin sevilen ismi Haşimi Aslıhak, aramızdan ayrılışının 3. yıldönümünde özlemle, saygıyla, hasretle anılıyor.

Çorum'da bereketli hasatlar için görevliler arazi kontrollerine devam ediyor Çorum'da bereketli hasatlar için görevliler arazi kontrollerine devam ediyor

Çorum Merkez Evciortakışla Köyü nüfusuna kayıtlı olup Ankara-Mamak’ta ikamet eden Haşimi Aslıhak, 2020 yılında Ankara’da belinden ameliyat olmuş, beline platin takılmış, hastanede bulunduğu süre içerisinde koronavirüse yakalanmış ve kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

8 Aralık 2020 tarihinde 72 yaşında hayata veda eden Haşimi Aslıhak, geride birçok eser bıraktı.

Yeter Aslıhak’ın eşi Haşimi Aslıhak, yıllardır televizyon programlarında, konserlerde, şenliklerde türküleriyle, deyişleriyle, muhabbetiyle halkın gönlünü fethetmiş bir kişiydi.
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet, yıldızlar yoldaşı olsun. 

AŞIK HAŞİMİ KİMDİR?

Aşık Haşimi Aslıhak, 1951 yılında Çorum’un Ortakışla köyünde doğdu. Küçük yaşlarda bağlama çalmaya başladı ve aşıklık geleneğini öğrendi. 13 yaşındayken, rüyasında yüzünü göremediği bir kıza aşık oldu ve şiir yazıp türkü söylemeye başladı. İlk ustası aynı yöreden Aşık Hasan’dır.
14 yaşında TRT Ankara Radyosunda sınava girdi. Ancak babası izin vermeyince yeniden köyüne döndü. 18 yaşına dek köyünde kaldı. Bu dönem içinde yöresindeki birçok ünlü aşıkla karşılaştı. Böylelikle aşıklık geleneği üzerine bilgisini pekiştirdi.
Aşık Haşimi, kırık havalar olduğu gibi uzun havaları yorumlamakta da birçok kişiye esin kaynağı olmuştur.
Haşimi, hem kendi türkülerini hem de usta malı türküleri yorumlamadaki becerisiyle tanınır.
Şekip Şahadoğru, Mustafa Taşkaya gibi kendi yöresinin aşıklarıyla birlikte çalıştı. Kendi albümlerinin yanında bu aşıklarla da birlikte albümler hazırladı.