Google Android Deprem Uyarı Sistemi, Gemlik Körfezi’ndeki depremi önceden bildirdi. Bu sistemin nasıl çalıştığı ve işe yarayıp yaramadığı merak konusu oldu.

Google Android Deprem Uyarı Sistemi, 4 Aralık Pazartesi sabahı 10:42’de Bursa’nın Mudanya ilçesi açıklarında Gemlik Körfezi'nde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremle beraber günün en çok konuşulan gelişmelerinden biri oldu.

Depreme yakın bölgelerdeki bazı Android kullanıcılarının telefonlarına, sarsıntıyı hissetmelerinden birkaç saniye önce çeşitli bildirimler ulaştı.

Peki deprem erken uyarı sistemi nedir? Nasıl çalışıyor ve tam olarak ne işe yarıyor? Can güvenliğine katkısı olabilir mi?

Deprem erken uyarı sistemleri, kesinlikle depremi önceden tahmin eden sistemler değil.

Android Deprem Uyarı Sistemi bunlardan biri ve teoride şöyle çalışıyor:

Android telefonlarda depremin hareketini algılayabilen küçük ivmeölçerler var.

Bu telefonlar birbirine bağlı bir ağın parçası.

Bir telefon, depremi algıladığında Google’ın sunucularına bir sinyal gönderiyor.

Google, yeterli sayıda sinyal aldığında, depremin merkezüssünü tespit edip bölgeye yakın diğer telefonlara uyarı alarmı gönderebiliyor.

GOOGLE ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR?

Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz bir sistem geliştirmişti. Deprem meydana geldiğinde deprem dalgalarının sarsıntısından korunmak için zaman kazandırmak amacıyla geliştirilen Android Deprem Uyarı Sistemi son dönemlerde merak ediliyor.

İLK OLARAK ANTALYA İÇİN UYARDI

Yakın zamanda Türkiye'de de kullanıma açılan Google Android Deprem Uyarı Sistemi sayesinde depremden saniyeler önce vatandaşlar uyarılarak daha güvenli bir yere geçmelerini sağlanıyor. Android deprem uyarı sistemi sayesinde 5 Ocak 2022 sabahı Antalya’da meydana gelen depremin kısa süre öncesinde vatandaşlara uyarı yollandı. Malatya'da 10 Ağustos 20.48'de gerçekleşen 5.3 büyüklüğündeki depremi kullancılara 15-20 saniye öncesinden bildirdi. Son olarak ise Marmara Denizi - Gemlik Körfezi'nde meydana gelen depremi saniyeler öncesinde haber verdi.

GOOGLE ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Ivme Ölçer Kullanımı: Akıllı telefonlarda bulunan ivme ölçer (accelerometer), hareketi algılayabilen bir sensördür. Google'ın bu sistemi, bu sensörü kullanarak yeryüzünde gerçekleşen ani hareketleri algılar.
Veri Toplama ve Analiz: Kullanıcılardan gelen veriler, büyük bir veritabanında toplanır. Eğer birçok cihaz aynı anda benzer bir hareket algılarsa, bu bir depremin işareti olabilir. Sistem, bu verileri hızla analiz eder.
Uyarı Gönderimi: Eğer sistem, belirli bir bölgede bir deprem olduğunu tespit ederse, bu bölgedeki diğer kullanıcılara hızla bir uyarı gönderir. Bu uyarı, kullanıcılara saniyelerle ölçülen ekstra bir süre kazandırarak onların güvende olmalarını sağlar.

NASIL KULLANILIR?

Söz konusu uygulama sadece Android cihazlar için geçerlidir. iOS için Google Deprem Uyarısı sistemi aktif değil. Deprem Uyarı Sistemi, ABD merkezli teknoloji devi Google'ın Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarda kullanılıyor ve ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunuluyor. Ancak bu uyarı bildirimlerini telefonunuzda açmanız gerekiyor. Ayrıca Android'in deprem uyarıları yalnızca Wi-Fi, kablosuz internet bağlantısı, ya da veri bağlantısı açıksa gönderiliyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor. Android deprem uyarı sistemi telefonların "konum" ayarları üzerinden yapılabiliyor. Android işletim sistemi, bu uygulama ile her depremin algılanacağını ise taahhüt etmiyor. Zira telefonunuz yakın çevrenizde 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen depremleri size uyarı olarak göndermek için konumunuzu kullanıyor. Bu uyarıları, SharkeAlert tarafından sağlanan verilerle gönderiyor.

KURULUMU NASIL YAPILIR?

Android deprem uyarı sisteminde yararlanmak için kablosuz bağlantı veya veri bağlantısı açık olmalıdır. Bölgenizde meydana gelen tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz. Uyarıyı sarsıntı başlamadan önce, sarsıntı sırasında veya sonrasında alabilirsiniz.

Bu özelliği kullanabilmek için izlenmesi gereken adımlar:

1.   Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.

2.   KONUM > GELİŞMİŞ > DEPREM UYARILARI’na dokunun.

3.   DEPREM UYARILARI’nı açın.

SİSTEM HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR VE YANITLARI

1. Bu uyarı sistemini kullanmak için ek bir uygulama indirmem gerekir mi?

-Hayır, Android işletim sistemli birçok cihazda bu özellik doğrudan işletim sistemiyle entegre gelir.

2. Uyarı sistemi gerçekten depremi önceden tahmin edebiliyor mu?

-Hayır, bu sistem depremleri önceden tahmin etmez. Ancak meydana gelen bir depremi hızla algılar ve tehlike altındaki kullanıcılara saniyelerle ölçülen bir ek süre kazandırarak uyarı gönderir.

3. İvme ölçer sürekli çalıştığı için pil tüketimi artar mı?

Başkan Ergün Spilkent Projesi’nin tanıtımını yapacak Başkan Ergün Spilkent Projesi’nin tanıtımını yapacak

-Akıllı telefonların ivme ölçerleri zaten birçok işlev için çalışır ve bu servis pil tüketimini önemli ölçüde etkilemez.

4. Sistem bir depremi yanlışlıkla algılarsa ne olur?

Her teknolojik sistemde olduğu gibi bu sistemde de yanlış alarm olasılığı vardır. Ancak Google, büyük bir veritabanını ve algoritmayı kullanarak bu tür yanlış uyarıların olasılığını minimize etmeye çalışır.

5. Deprem sonrası uyarı almadıysam bu ne anlama gelir?

Uyarı almamanız, sistemin çalışmadığı veya depremin tehlike oluşturmadığı anlamına gelmez. Çeşitli faktörlere bağlı olarak uyarının size ulaşmamış olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

6. Uyarıyı aldıktan sonra ne yapmalıyım?

Uyarıyı alır almaz kendinizi güvende bir yere almalı, başınızı korumalı ve sarsıntı geçene kadar orada kalmalısınız.

Kaynak: BBC Türkçe