İSTANBUL (AA) - Türkiye'nin önde gelen demir cevheri üreticisi Ermaden, 86. yılında yeni maden sahalarının açılması ve rezerv artırma çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, kökleri 1938 yılına kadar uzanan OYAK Maden Metalürji işletmelerinden Ermaden, Türkiye'nin demir cevheri üretiminin yüzde 38'ini, demir cevheri ihtiyacının ise yüzde 16'sını karşılıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek demir cevheri peletleme tesisinin sahibi Ermaden, 86. kuruluş yıl dönümünde Türkiye'nin farklı bölgelerinde 11 demir, birer manganez ile taş kömürü-kuvars, 2 kil sahası olmak üzere 15 sahada çalışmalarına devam ediyor.

- "Sürdürülebilirlik" ilkesiyle çevre yatırımları hayata geçirildi

OYAK Grubu Şirketleri bünyesine 2006 yılında dahil olan Ermaden, sonrasında büyük bir yatırım hamlesi başlattı. Bu çerçevede iyileştirme ve modernizasyon yatırımlarını kısa sürede tamamlayan Ermaden, sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda çevre konusundaki yatırımlarını da hayata geçirdi.

Şirket, çevre yatırımları kapsamında toz tutma ve atık arıtma, artık çökertme barajı, çevre düzenleme ve ağaçlandırma yatırımları da hızlı bir şekilde tamamladı.

"Önce insan" odaklı yönetim anlayışıyla 2007'de iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi çalışmalarına başlayan Ermaden, 2009 yılında OHSAS 18001 belgesini aldı. 2021'de ise TS ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi'ni belgelendirerek standart geçiş sürecini tamamladı.

Ermaden, yeni maden sahalarının açılması ve rezerv artırma çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor. Söz konusu alanda Türkiye'nin en önemli yatırımlarından birini yürüten Ermaden, Bingöl Genç Peletleme Tesisi yatırımında mobilizasyon aşamasına geçerek inşaat faaliyetine başladı. Cumhuriyet tarihinin en önemli sondaj çalışmalarından birini yürüten Ermaden, bölgede 250 milyon ton civarında manyetit demir cevheri potansiyeli tespit etti.

- Tesis, ithal pelet kullanımını azaltacak

ESK: “Bazı sosyal medya organlarında etlerin analizleri ve muayene kabulleri yapılmadan parasının peşin ödendiğine ilişkin iddiaların tamamı asılsızdır” ESK: “Bazı sosyal medya organlarında etlerin analizleri ve muayene kabulleri yapılmadan parasının peşin ödendiğine ilişkin iddiaların tamamı asılsızdır”

Ermaden'in madencilik alanındaki uzmanlığıyla kurulacak tesis, OYAK Grubu Şirketlerinden Erdemir'in pelet ihtiyacının büyük bir kısmının milli ve yerli kaynaklardan karşılanmasını sağlayacak. Erdemir'in çelik üretiminde ham madde arz güvenliğini ve kendine yetebilirlik oranını artıracak tesis, ithal pelet kullanımının azaltılması açısından da önem taşıyor.

Elde edilecek yüksek karlılıkla, son yıllarda çelik sektörünü derinden etkileyen ticaret kotaları, emisyon ticaret sistemleri, emtia krizleri ve tedarik zincirindeki bozulmaların etkilerini hafifletecek tesis, grubun rekabet gücüne ve sürdürülebilirliğine de katkı sağlayacak. Bingöl Avnik Peletleme Tesisi, inşaat sürecinde 2 bin kişiye, faaliyete geçtiğinde de 1000 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak.

Editör: Haber Merkezi