İYİ Parti Çorum İl Başkanı Erkan Yıldız, her Ramazan ayında gece saatlerinde davul çalarak, maniler söyleyerek vatandaşları sahura kaldıran davulculara bu sene engel olunmasını eleştirerek, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ı örf ve adetlere saygı duymaya, sahip çıkmaya davet etti.

Erkan Yıldız, “1 Nisan sabahı Belediye Başkanı Aşgın’ı davul-zurna eşliğinde yolcu edip, eski günlerimize tekrar döneceğiz” dedi.

İYİ Parti Çorum İl Başkanlığı, önümüzdeki Ramazan ayında davulculara çalışma izni verilmemesini eleştirmek ve davul-zurnacılara sahip çıkmak amacıyla Saat Kulesi Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması düzenledi.
Açıklamanın ardından davulcular ise Mehter Marşı çalarak alınan kararı protesto etti.

İYİ Parti Çorum İl Başkanı Erkan Yıldız, düğün-nişan gibi etkinliklerin az olduğu kış mevsiminde Ramazan ayını fırsat bilerek evine ekmek götürmeye çalışan davulculara izin verilmemesini ve yıllardır geleneksel olarak devam eden Ramazan geceleri davul çalma olayına engel olunmasını eleştirerek, “Sungurlu Belediyesi izin veriyor da Çorum Belediyesi neden engel oluyor?” diye sordu.

Erkan Yıldız, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Çorum için kritik hava durumu uyarısı: Kuvvetli fırtına ve yağış geliyor! Çorum için kritik hava durumu uyarısı: Kuvvetli fırtına ve yağış geliyor!

“Türk İslamiyetinin değerlerini, örf ve adetleri yaşatmak adına, Ramazan ayı içerisinde geceleri vatandaşlarımızı sahurda uyandırmak amaçlı 150 yıldır davulcularımız görev almaktadır.

Buradan Çorum Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim Aşgın’a sesleniyorum: Bizler örf ve adetlerimize bağlı vatandaşlarız. Yavaş yavaş yok etmeye çalıştığınız değerlerimize, şu an elinizde olan yetkiyle yapılan yanlıştan dönünüz. 

Kışın bir nebze de olsa evlerine ekmek götürmek için mücadele eden davulcuların sesine kulak veriniz. İnsanları mağdur etmekten vazgeçiniz.

1 Nisan sabahı Belediye Başkanı Aşgın’ı davul-zurna eşliğinde yolcu edip, eski günlerimize tekrar döneceğiz. 

Valilik kararı ile yasaklandı diyerek Valilik makamının üzerine yükleseniz de biz biliyoruz ki bunun tek sorumlusu Çorum Belediyesi’dir.

Sungurlu Belediyesi izin veriyor da Çorum Belediyesi neden engel oluyor?

Sayın Valimiz örf ve adetlere sahip çıkan, değerli bir kişidir. Bizler de örf ve adetlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız.”

“GELENEK DEVAM ETMELİ”

Davulcular adına açıklama yapan Murat Işık da vatandaşların sahurda davul çalınması, davul geleneğinin sürdürülmesi talebinin olduğunu belirterek, “Geleneklerimiz gitgide yok oluyor, Sungurlu’da, İskilip’te, Bayat’ta çalınıyor da neden Çorum’da çalınmıyor? Pandemi ve deprem nedeniyle 2 yıl çalmadık. Geçen yıl belediyemiz bizlere söz verdi ama bu yıl komple kaldırıldığı söyleniyor. Çorum’da 50 tane emekçi bu iş içten para kazanıyor. Vatandaşlarımızın kapısına gidiyoruz gönüllerinden ne koparsa onu alıyoruz. Senelerdir bu böyle. Sesimizin duyulmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.