Çorum'da yerel seçimler, sadece kazananları değil, aynı zamanda sandığa gitmeyen binlerce seçmeni de ortaya çıkardı. Türkiye'de azalan seçim katılımı trendi, Çorum'da da kendini gösterdi ve seçimlerde dikkat çeken bir detay olarak kayıtlara geçti.

Çorumlu Piyade Sözleşmeli Er Ömer Boduroğlu gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı Çorumlu Piyade Sözleşmeli Er Ömer Boduroğlu gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye, 5 yıl süreyle hizmet verecek yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Yapılan son yerel seçimler, ülke genelindeki seçmen ilgisinde bir düşüş gösterdi. 31 Mart'taki seçimlere katılım oranı, %76.65 olarak kaydedilirken, bu oran 2019 seçimlerinde %84'ün üzerindeydi. Bu durum, son yıllarda yerel seçimlere olan ilginin azaldığını ortaya koyuyor.

Aşgın, Zaferini İlan Etti

Çorum merkezde gerçekleşen seçimlerde, AK Parti adayı Halil İbrahim Aşgın, rakiplerini geride bırakarak seçim zaferini elde etti. Toplam 188 bin 714 seçmenin kayıtlı olduğu Çorum'da, 141 bin 555 seçmen oy kullanma hakkını kullandı. Bu, yaklaşık 47 bin seçmenin sandığa gitmediğini gösteriyor. Önceki yerel seçimlere kıyasla, sandığa gitmeyen seçmen sayısında önemli bir artış yaşandığı gözlemleniyor. Önceki seçimde, 180 bin 368 kayıtlı seçmenden 28 bin seçmen oy kullanmamıştı.

Seçim sonuçları ve katılım oranları, yerel yönetimlere olan ilginin yanı sıra seçmen davranışları üzerine de önemli veriler sunuyor. Çorum merkezde yaşanan bu değişim, yerel seçimlerin seçmenler üzerindeki etkisini ve siyasi eğilimlerdeki değişiklikleri gözler önüne seriyor.