Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde yapılan düzenleme ile ilgili açıklamada bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, randevudan önceki gün saat 23.59’a kadar onay verdiği halde randevuya gitmeyen hastaların 15 gün boyunca aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edemeyeceklerini belirtti.

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile ilgili açıklamada bulunarak vatandaşları uyardı. Hastanelerden randevu alan hastalardan randevudan önceki gün saat 23.59’a kadar onay isteneceğini belirten Sarıkaya, onaya rağmen randevuya gitmememeleri durumunda 15 gün yeni randevu alamayacaklarını ifade etti. Aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edemeyecek olan hastaların randevularına mutlaka gitmelerini söyleyen Sarıkaya, düzenlemenin hastanelerdeki yoğunluğun azaltılması için önemli olduğuna dikkat çekti.

Yaşlı kadının evi yangında küle döndü: Kundaklandığını iddia etti Yaşlı kadının evi yangında küle döndü: Kundaklandığını iddia etti

Randevuların onaylanmaması halinde, randevunun başka hastalara verilebileceğini kaydeden Dr. Sarıkaya, “MHRS randevusu alıp gelmeyenlerin, 15 gün içinde yeniden randevu almaları kısıtlanmıştı. Randevusunu alıp son anda da olsa randevusunu iptal edenler kısıtlanmıyordu. Bu durum randevu alamayanlar için mağduriyet oluşturmaktaydı. Bakanlığımızca bir onay mekanizması oluşturularak atıl kapasiteyi kullanabilmek için ’randevuma geleceğim’ onayı alınacak bir çalışma başlatıldığı, Sağlık Bakanımız Sayın Doktor Fahrettin Koca tarafından açıklanmıştır. Randevu sahiplerinin bu onayı randevudan önceki gün saat 23.59’a kadar vermesi gerekecek. Onaylanmamış randevular için yerine bir başkasına randevu verilebilecektir. Böylece son dakika iptalleri ile oluşan atıl kapasite verimli şekilde kullanılacaktır. Randevu alıp onay verdiği halde gelmeyenler için aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edemeyecek. Aynı klinikten mükerrer randevu alınamayacak. Yakında devreye girecek yöntemle iki randevusunu aldığı halde ikinci kez randevusuna gelmeyenlerin randevu almasını 15 gün zaman dilimi için bütün branşlara randevuya kapalı hale getirilecektir. Bakanlığımızca uygulama ilerledikçe ilave tedbirler alınmaya da devam edecektir” dedi.

Kaynak: iha