AMASYA (AA) - Amasya Üniversitesi ile Suluova Belediyesi işbirliğinde Cumhuriyetin 100. yılı anısına Türkiye-Azerbaycan Kardeşliği Programı düzenlendi.

Araştırmacı yazar Dr. Rıza Karabağ moderatörlüğünde Suluova Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda düzenlenen programa konuşmacı olarak Azerbaycanlı akademisyen yazar Prof. Dr. Çingiz Abdullayev katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Prof. Dr. Çingiz Abdullayev’in "Muhit" adlı belgesel filmi gösterildi.

Azerbaycan’ın Amasya ile olan ilişkisi, Amasya’da yaşayan Azerbaycan muhacirleri, Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ve ilişkileri hakkında söyleşi yapan Abdullayev, Cumhuriyetin 100. yılına armağan ettiği "Kardeş Ülkeler" kitabı ile Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan "Türkiye'nin Çok Kültürlü Muhiti" isimli kitaplarının tanıtımını yaptı.

Samsun'da jandarma yol kenarında bulduğu çantayı sahibine teslim etti Samsun'da jandarma yol kenarında bulduğu çantayı sahibine teslim etti

Rıza Karabağ da Azerbaycan'dan Amasya ve çevresine göçleri konu alan kitabının tanıtımını gerçekleştirdi.

Programın sonunda, Prof. Dr. Abdullayev, "Kardeş Ülkeler" adlı kitabını Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi'ye hediye etti. Rektör Turabi ise Prof. Dr. Abdullayev’e katkılarından dolayı teşekkür belgesi ve hediye takdim etti.

Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok da Prof. Dr. Abdullayev'e katılımları için çiçek takdim etti.

Kaynak: aa