Sivas’ta yaşayan 25 yaşındaki Osman Demirkoparan, dede mesleğini 3’üncü kuşak olarak sürdürüyor. Sivas’ın en genç saz ustası olan Demirkoparan, mesleğini büyük bir özveri ile yapıyor.

Sivas’ta Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açıldı Sivas’ta Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açıldı

Sivas’ta yaşayan Osman Demirkoparan isimli genç, 10 yaşında babasının yanında saz imalatçılığına başladı. Dede mesleğinde 3’üncü kuşak olan Demirkoparan, babasının mesleği bırakmasıyla bayrağı devraldı. 10 yaşında başladığı meslekte 15 yılı geride bırakan Osman Demirkoparan, Sivas’ın en genç saz ustası unvanını taşıyor.

“Bu mesleği yapmaktan gurur duyuyorum”

Saz imalatçılığı mesleğini severek yaptığını ifade eden Osman Demirkoparan, “25 yaşındayım. 10 yaşımdan bu yana mesleğin içerisindeyim. Bu mesleği seviyorum ve gurur duyuyorum. Dedemden babama, babamdan bana kalan bir meslek. Ben bu meslekte 3’üncü kuşağım. Yaşıtlarıma bakaraktan zanaatkâr olduğumu düşünüyorum. Bu mesleği yapmaktan gurur ve sevinç duyuyorum. Görenler ilk başlarda şaşırıyor. ‘Okusaydın’ diyorlar ama ben dedemden gelen mesleği yapmaktan dolayı memnunum” dedi.

8 ila 30 bin TL arasında fiyatlar değişiyor

Babasının 12’li yaşlarda bu mesleğe başladığını ifade eden Demirkoparan, “Babam da günümüz şartlarında okuldan ve işten fırsat bularak bize öğretti. Kardeşimle birlikte bu mesleği yapıyoruz. Babamın bize öğretmesinden sevinç duyuyoruz. Şu anda kardeşim ile birlikte mesleği yürütüyoruz. Saza olan ilgi günümüz şartlarında oldukça yüksek. Türkiye şartlarında her yere gönderim yapıyoruz, adres olduğu sürece yurt dışına da gönderim sağlıyoruz. Güze çalınabilir bir saz 8 bin TL’den başlıyor. 30 bin TL’ye kadar da bağlama satabiliyoruz. Ağaç olarak da kelebek ağacı, ardıç ağacı, dut oyma el işçiliği olan bütün ağaçlardan yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: iha