İSTANBUL (AA) - Palo Alto Networks üretken yapay zekanın (GenAI) gücünü yüksek isabetli siber güvenlik teknolojilerinden oluşan özel bir koleksiyonla birleştiren üç yeni kopilot tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, "Strata Copilot", "Prisma Cloud Copilot" ve "CortexCopilot" sırasıyla Palo Alto Networks'ün güvenlik platformlarının her birine kesintisiz olarak entegre ediliyor. "Precision AI" destekli gelecek nesil asistanlar günlük operasyonlardaki karmaşıklığı gidermeye ve güvenlik ekiplerinin üretkenliğini artırmaya yardımcı oluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Palo Alto Networks Global Ürün Direktörü Lee Klarich, üretken yapay zekanın ana akım olduğunda otonom güvenlik için üstün bir araç olabileceğini ve sadece cevaplar sağlayabilmenin yanı sıra aksiyonları tetikleyebileceğini öngördüklerini belirtti.

Klarich, "Ancak üretken yapay zekanın vaad ettiklerini gerçekleştirebilmesi için daha fazla inovasyon gerekiyordu. GenAI ile diğer önemli teknolojileri bir araya getirerek hassasiyeti artırdığımız gibi harekete geçirme kabiliyetini de etkinleştirdik. Vizyonumuzu hayata geçirmek için 'Precision AI' destekli kopilotlarımızla ilk adımı atarak güvenlik ekiplerinin üretkenliğinde ve güvenlik sonuçlarında köklü iyileşmeler elde edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Sabre Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CISO Scott Moser da üretken yapay zekanın güvenlik ekiplerinin doğal dil ara yüzleri aracılığıyla işlerinde daha etkin hale gelmelerine yardımcı olmayı vaad ettiğini belirterek, "Daha fazla ekip üyesinin, güvenlik duvarlarını ve tüm güvenlik araçlarını bir doğal dil ara yüzü kullanarak sorgulayabilmesi, güvenlik tehditlerine çok hızlı müdahale edilmesinin yanı sıra sordukları sorulara daha iyi yanıtlar almaları açısından da son derece değerli." açıklamalarında bulundu.

- Yenilikçi AI yaklaşımı çeşitli yetkinlikleri birleştiriyor

Palo Alto Networks tarafından özel olarak geliştirilen yenilikçi AI yaklaşımı "Precision AI", daha etkin asistanlar yaratmak için GenAI ile makine öğrenmesi (ML) ve derin öğrenme (DL) yetkinliklerini birleştiriyor.

Yönlendirmeli otomasyon harekete geçiren iç görüler sunmak için kapsamlı verilerden ve kanıtlanmış stratejilerden yararlanıyor. Böylelikle kopilotlar Precision AI ile harekete geçirecek iç görüler, otomasyon ve yönlendirmeli aksiyonlar sunmak için zengin verilerden, kanıtlanmış stratejilerden yararlanarak daha etkin asistanlar haline geliyor.

Borusan Grubu'ndan deprem bölgesindeki gençlere özel kariyer günü Borusan Grubu'ndan deprem bölgesindeki gençlere özel kariyer günü

"Strata Copilot", "Prisma Cloud Copilot" ve "Cortex Copilot", güvenlik analistlerinin tehditleri ciddi sorunlara dönüşmeden hızla, kolayca bulmasına, anlamasına ve durdurmasına yardımcı olmak için doğal dilin gücünü, basitliğini kullanıyor.

Palo Alto Networks'ün sektör lideri ağ, bulut ve güvenlik operasyonları platformlarına kesintisiz bir şekilde entegre edilen bu kopilotlar analistlere günlük işlerinin her adımında yönlendirme sunup olayları daha hızlı soruşturmalarını, iş akışlarını optimize etmelerini, proaktif olarak yeni tehditlerin önünde kalmalarını ve harekete geçmelerini sağlıyor.

Palo Alto Networks Platform Kopilot entegrasyonu, "SASE" ve "NGFW" uygulamaları dahil olmak üzere "Strata Network Security" platformuyla çalışan Strata Copilot erişimi "Strata Cloud Manager" üzerinden sağlanıyor. "Prisma Cloud", "Code to Cloud" platformunu tümüyle destekleyen "Prisma Cloud Copilot" risklerin önceliklendirilmesi, sorunların çözülmesi, tehdit algılama ve raporlama konularında yardımcı oluyor. Cortex XSIAM platformu üzerinden sunulan "Cortex Copilot" daha verimli ve etkin bir SOC (güvenlik operasyonları merkezi) sağlıyor.

Editör: Haber Merkezi