Osmancık’ta 25 kişiye 9 aylık istihdam
banner145

Çorum'da “Toplum Yararına Program (TYP)" kapsamında 307 kişiye 9 aylık geçici istihdam olanağı sağlanacak. Program kapsamında Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 25 kişi istihdam edilecek.

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde İl ve İlçe Müdürlüklerine bağlı okullarda çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacak.

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan'ın verdiği bilgiye göre; 15 Eylül 2017 tarihinde imzalanan protokole istinaden toplam 307 kişi 9 ay süreyle istihdam edilecek.

Programlar 16 Ekim 2017 tarihinde başlayacak ve 29 Haziran 2018 tarihinde sonlandırılacak.

Programların konusu okullarda çevre temizliği, bakım onarım ve temizlik işleri ile ilgili faaliyetler olacak. Katılımcılara program süresince asgari ücret ödenecek, finansmanı ise İŞKUR tarafından sağlanacak.

Başvurular; 18 Eylül 2017 - 22 Eylül 2017 tarih aralığında Çorum ve ilçelerde ikametgah eden katılımcılardan alınacak. Yönetmeliğe göre katılımcılar, geçerli başvurular içerisinde “Liste (Mülakat) Yöntemi” ile belirlenecek.

Başvuru şartları, kontenjan ve diğer hususlar hakkında şu bilgiler verildi:

"Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 22/09/2017 Cuma gününe kadar (Cuma dahil), İŞKUR İl Müdürlüğüne veya ilçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren İŞKUR Hizmet Noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden 22/09/2017 Cuma günü (saat:24:00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler - İstihdam - Toplum Yararına Programlar - TYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir.

Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Mülakat sonrası oluşan listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır.

PROGRAMLARA BAŞVURU ŞARTLARI:

- İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak,

- Açıköğretim hariç öğrenci olmamak,

- Kamudan emekli, malul aylığı almamak,

- İşgöremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir

- Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak,

Son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (Kurs ve İşbaşı Eğitim programından) faydalanmamış olmak,

Son bir yıl içerisinde Toplum Yararına Programlardan (TYP) dokuz aydan az faydalanmış olmak.

5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. Bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanundaki Ek-5 tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler ve engelli olmaları nedeniyle aylık bağlananlar TYP’ye katılamazlar."

TYP kapsamında; Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 147, Alaca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 22, Bayat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 14, Boğazkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 5, Dodurga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 6, İskilip İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 25, Kargı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 9, Laçin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 5, Mecitözü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 9, Oğuzlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 6, Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 25, Ortaköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 5, Sungurlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 20, Uğurludağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 9 kişi alınacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.