Malzeme Listesi

1,5 kg un
4 tatlı kaşığı tuz
göz kararı su
2 adet pırasa
7 yemek kaşığı yoğurt (süzme yoğurt tercih edilebilir)
2 adet yumurta
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı tuz
200 gr tereyağ
1 çay bardağı sıvıyağ
göz kararı nişasta

Hazırlanışı

Un, su ve tuz ile kulak memesi kıvamında hamur yoğurulur. Kolay açılabilmesi için 1 saat dinlendirilir.

Pırasalar incecik doğranır ve 1 tatlı kaşığı tuz ile acısının çıkması için ovalanır. İçine yoğurt, yumurta ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ konur ve iyice karıştırılır. İç harcımız hazır olmuş oldu.

Dinlenen hamurdan 20 beze elde edilir. İlk beze tatlı tabağı büyüklüğünde nişasta yardımıyla açılır. Üzerine eritilen tereyağ ve sıvı yağ karışımı sürülür ve ikinci beze ile üzeri kapatılır.

Kenarlarından çekilerek aynı boya getirilir ve bastırılır. On kat olana kadar aynı işlem uygulanır. Her beze konduğunda kenarlarından çekildiği için hamur biraz daha büyüyecektir.

Dikdörtgen fırın tepsisinin dibine tereyağ sürülür ve 10 kat yufka biraz taşacak şekilde üzerine alınır. Kenarlarına çok gelmeyecek şekilde soğuyan iç harç yayılır.

Kalan 10 bezeye de aynı işlem uygulanıp üzeri kapatılır. Altta kalıp kenarlardan taşan yufka üste getirilip kenarlardan bükülür.

Üzerine kalan tereyağ ve sıvı yağ karışımı gezdirilir. Yağı bir miktar donunca dilimler kesilir ve 180 derecede önceden ısıtılan fırında 30-35 dakika pişirilir.

Acıyı seviyorsan bu tarif senin için: Acı severlerin favorisi Jalapeno Biber Turşusu tarifi Acıyı seviyorsan bu tarif senin için: Acı severlerin favorisi Jalapeno Biber Turşusu tarifi

Börek piştikten sonra üzerine bir miktar suyu elinizle serperek ve üzerini örterek dinlendirmenizi öneririm.