Hitit öğrencilerine burs desteği

Hitit Üniversitesi, eğitim görmekte olan ihtiyaç sahibi öğrencilere bir nebze de olsa daha iyi şartlarda eğitim sunmak amacıyla imkânlar ölçüsünde destek olmaya devam ediyor.

Hitit öğrencilerine burs desteği
banner145

Hitit Üniversitesi, eğitim görmekte olan ihtiyaç sahibi öğrencilere bir nebze de olsa daha iyi şartlarda eğitim sunmak amacıyla imkânlar ölçüsünde destek olmaya devam ediyor.

Bu çerçevede, Hitit Vakfı, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA), Ömer Derindere Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitimleri süresince verilmek üzere burs desteği sağlanıyor.

Yardımlar hakkında Hitit Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, öğrenci odaklı yönetim anlayışla imkanlar ölçüsünde ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen desteklerin, her geçen gün artmaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada ihtiyaç sahibi öğrencilere yapılan destekler hakkında şu bilgiler verildi:

ÜCRETSİZ YEMEK BURSU

“Üniversitemiz tarafından öğrencilerimize yemek adı altında ücretsiz yemek tahsis edilmekte ve ihtiyaç sahibi her bir öğrencimize bu destek kapısı açık tutulmaktadır. 2011 yılında 290 öğrenciye yemek bursu verilirken 2015 yılı içerisinde yemek bursu verilen öğrenci 500’e, 2017 yılında ise % 124’lük bir artışla 650 öğrenciye ulaşmıştır. Ayrıca 2011 yılından itibaren yemek bursu verilen toplam öğrenci sayısı 3.290’dır.

KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA DESTEĞİ

Yükseköğretim Kurumları Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Usul ve Esasları kapsamında, Üniversitemiz birimlerinde talep eden öğrencilerimize boş zamanlarında çalışma imkanı sağlanarak, çalışmaları karşılığında verilen ücretle bir yandan öğrencilerimize ekonomik destek sağlanmaya, diğer yandan da çalıştıkları birimde mesleki anlamda iş deneyimi kazanmalarına çalışılmaktadır. Bu kapsamda 2011 yılında 150 öğrenci kısmi zamanlı çalışma desteğinden faydalanırken, 2015 yılında bu rakam 320’ye, 2017 yılında ise % 133’lük bir artışla 350’ye çıkmıştır. Bu şekilde 2011 yılından 2017 yılı sonuna kadar toplam 1.900 öğrenci kısmi zamanlı olarak desteklenmiştir.

HİTİT VAKFI BURSLARI

2015 yılından beri Üniversitemizde ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin bir kısmı, hayırsever iş insanları tarafından oluşturulan Çorum Hitit Vakfı tarafından desteklenmektedir. 2015 yılında bu Vakıf tarafından 29 öğrenciye, 2016’da 37 ve 2017 yılında ise 46 öğrenciye burs desteği sağlanmıştır.

ÖMER DERİNDERE VAKFI BURSLARI

Hemşehrimiz hayırsever iş insanı Ömer Derindere tarafından da bazı ihtiyaç sahibi öğrencilerimiz desteklenmektedir. Bu kapsamda 2012 yılından bugüne kadar toplam 365 öğrencimize burs desteği sağlanmıştır.

ÇORUM EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (ÇEKVA) BURSLARI

Yine hayırsever iş insanlarımız tarafından oluşturulan Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) tarafından da bazı ihtiyaç sahibi öğrencilerimiz desteklenmektedir. Vakıf tarafından ilk olarak 2012 yılında 38 öğrenciye burs desteği sağlanmıştır. Destek verilen öğrenci sayısı yıllara göre değişmekle birlikte, 2017 yılında 60 öğrenci; bugüne kadar da toplam 415 öğrencimiz bu vakıf tarafından desteklenmiştir.

Üniversitemiz bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da imkânları ölçüsünde ihtiyaç sahibi öğrencilerimizi desteklemeye devam edecektir.”

Serap Olcan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.