Yaz yağmurları Ankara’nın barajlarını doldurdu Yaz yağmurları Ankara’nın barajlarını doldurdu

Samsun Büyükşehir Belediyesi(SBB) Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Tulumen, il genelinde günde yaklaşık bin ton çöp çıktığını ve çıkan bu çöpleri bertaraf etmek için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

"Türkiye Çevre Haftası" ve "5 Haziran Dünya Çevre Günü" dolayısıyla Samsun’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

“Samsun’da günde yaklaşık bin ton çöp çıkıyor”

Çöplerin kaynağında ayrıştırılmamasının büyük çabaya neden olduğuna dikkat çeken SBB Daire Başkanı Ali Tulumen, çöp ve geri dönüşebilen atıkların bilinçli bir şekilde ayrıştırılması gerektiğine dikkat çekerek, “5-9 Haziran, Çevre Haftası olarak kutlanıyor. Sürdürülebilir çevre, yaşanabilir bir dünya için çok önemli. Çevreyle alakalı konularda yapılması gereken birçok şey var. Yaptığımız etkinliklerle bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Çevreyi tehdit eden faktörlerin başında atık oluşumu geliyor. Atık oluşumunu engellemek, geri dönüşümü sağlamak için herkesin üzerine büyük görev düşüyor. Samsun’da günde yaklaşık bin ton çöp çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak her gün toplanan bu bin ton çöpü nasıl bertaraf ederiz diye büyük bir çaba içerisindeyiz. Oysaki atıkları kaynağında düzgün ayrıştırmamız lazım. Atıkları kaynağında ayrıştırdığımızda ve sürdürülebilir uygulamalar yaptığımızda bu oranı çok daha aşağıya düşürebiliriz. Tüm vatandaşlara çağrımız, atık oluşumunu en az aza düşürmek için mevcut durumumuzu gözden geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Törene ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Tevfik Akçay, STK temsilcileri, vatandaşlar ve ilgili kamu kurumu personelleri katıldı.

Editör: Haber Merkezi