D100’de seyir halindeki tırda çıkan yangın söndürüldü D100’de seyir halindeki tırda çıkan yangın söndürüldü

Dünya Radyoloji Günü’nde radyasyon güvenliği le ilgili açıklamada bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, “Hasta ve çalışanların radyasyon güvenliği önlemlerini eksiksiz alması gerekiyor” dedi.

Her yıl 8 Kasım’da kutlanan ‘Dünya Radyoloji Günü’ çerçevesinde açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Sarıkaya, radyasyona karşı korunma yöntemleri ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Radyasyonun zararlı ışınlarının sağlığa zararlı vereceğini, hasta ve çalışanların radyasyon güvenliği önlemlerini eksiksiz alması gerektiğini söyledi.

Sağlıktaki görüntüleme yöntemlerinin önemine dikkat çeken Sarıkaya, “Radyoloji, radyasyonun, hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanımı ve bu amaçla geliştirilen teknik ve yöntemleri kapsayan bilim dalıdır. Dr. Wilhelm Conrad Röntgen 8 kasım 1895 tarihinde keşfettiği ’x’ ışınlarını insanlığın hizmetine sunmuştur. Eşinin el grafisini elde ederek fizik ve tıp alanında çığır açan Alman fizikçinin adı bugün hala dilimizde. 2012 yılından beri bütün dünyada bu büyük keşfin yapıldığı gün olan 8 Kasım günü Uluslararası Radyoloji Günü olarak kutlanmaktadır. Radyoloji gününde sağlık hizmetlerinin devamlılığında radyolojinin önemine ve radyasyon güvenliğine dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Görüntüleme yapmadan tanı koymanın neredeyse imkansız olduğu bu günlerde, hasta ve çalışanlar radyasyon güvenliği önlemlerini eksiksiz alması gerekiyor” dedi.