Sofralarınıza Anadolu’nun gizemli ve otantik lezzetlerini taşımak istiyorsanız, Çorum’un geleneksel tatlısı Kara Çuval Helvası tam size göre. Bu basit ama etkileyici tarif, damaklarda unutulmaz bir iz bırakacak.

Pekmezin doğal tatlılığı ve unun sıcak kavrulmuş aromasıyla harmanlanan Kara Çuval Helvası, Çorum mutfak sanatının bir başyapıtıdır. Bu özel tarifi keşfetmek için mutfakta yerinizi alın.

Herkes sizden tarif isteyecek: Kabartma Tozlu mükemmel Poğaça tarifi Herkes sizden tarif isteyecek: Kabartma Tozlu mükemmel Poğaça tarifi

Geleneksel Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biri olan Kara Çuval Helvası, sade malzemelerle nasıl muhteşem lezzetler yaratılabileceğinin kanıtıdır. Şimdi bu eşsiz lezzeti evinizde deneyin ve ailenizi şaşırtın.

Kara Çuval Helvası Malzemeleri Nelerdir

2 su bardağı un
3/4 su bardağı kara pekmez
1/4 su bardağı su

Kara Çuval Helvası Nasıl Yapılır

Un pembeleşene dek kavrulur. Ateşten alınıp ılıyınca sulandırılmış kara pekmez eklenir. Bir süre karıştırıldıktan sonra istenilen şekil verilerek servis edilir.

Kara Çuval Helvası’nın sadece üç malzemeyle nasıl bu kadar zengin ve derin bir lezzete sahip olabileceğine şaşıracaksınız. Pekmezin doğal şekerliği ve unun kavrulmuş notasıyla, bu geleneksel tatlımız her lokmada sizi Anadolu’nun kalbine götürecek. Deneyin ve bu eşsiz lezzeti sevdiklerinizle paylaşın; emin olun, herkes daha fazlasını isteyecek!

Editör: Ebru Çalık