Çorum’da 28-30 Mayıs tarihleri arasında yapılan su ürünleri denetimlerinde 21,3 km uzunluğunda balık ağına el konuldu.

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, Çorum’da Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü koordinesinde yasadışı avcılığa ilişkin olarak çapraz denetimler yapıldığını bildirdi.

Çorum'da korkunç kaza! Traktör 30 metreden şarampole uçtu: 1 ölü Çorum'da korkunç kaza! Traktör 30 metreden şarampole uçtu: 1 ölü

Denetimlere; İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli, Yozgat, Afyon, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli personeller ve Jandarma Çevre ve Koruma Biriminde görevli personeller katılım sağladı. 
Çorum’da bulunan akarsu ve göletlerde 3 gün boyunca ticari amaçlı ve amatör amaçlı su ürünleri denetimleri yapıldı. 

Obruk Baraj Gölü- Ambarcı Baraj Göleti, Bayat Sağbazar Baraj Göleti içerisinde 60 noktada denetim gerçekleştirildi. 

İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin’in verdiği bilgiye göre; yapılan denetimler sonucu toplam 21,3 km sahipsiz ağ,  950 metre paraketeye ve 1 adet serpme ağa el konuldu. Yapılan kontrol ve denetim çalışmalarında canlı olan balıklar suya bırakıldı, ayrıca barajlar içerisinde atık (hayalet) ağlar da temizlenerek su ürünlerinin yaşam alanlarının korunması ve avcılığın sürdürülebilir bir şekilde devam ettirilmesine yönelik çalışmalar yapıldı.

Göktekin, ilimizde `Sazangiller ve yayın balığının üreme ve yumurtlama döneminde olmasından dolayı 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve ilgili tebliğler çerçevesinde 15 Mart -15 Haziran tarihleri arasında her türlü ticari avcılığın tamamen yasaklandığını belirterek, yasadışı avcılık faaliyetlerine ilişkin denetimlerin devam edeceğini ve avcıların kurallara uymaları gerektiğini ifade etti.

Editör: Haber Merkezi