Bisiklet kullanırken ‘kaskınızı takın – kurallara uyun’ önerisi önemlidir. Ancak buna rağmen çok sayıda bisiklet sürücüsü araçların çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir. Bazen kurallara uyan sürücülerde zarar görebilir. Ancak en azından siz kurallara uygun hareket etmeniz dolaysıyla vicdanen rahat olursunuz. Şöyle ki; kurallar mümkün olduğunca sağdan gidilmesini söyler. Ancak sağa çok yakın sürerseniz, sağa park etmiş araçlardan birisi kapısını aniden tam önünüzde açabilir. Sağdan trafiğe çıkan veya park etmeye çalışan araçlar içinde az görülebilir olursunuz. Arkadan gelen araçlarda size yakın geçebilir. Çünkü onları yollarını değiştirmeye zorlayamayacak kadar sağındasınızdır. Bu durumda kurallara tam uygun davranıyor olduğunuz halde yine kazaya maruz kalınabilir.

Bisikletlerle araçlara çarpılmamanın yolları:

Çarpışma Tip I - Sağ kavşak: Araç çarpmalarının veya kıl payı kurtulmanın en çok yaşandığı durumlardan biridir. Burada iki çeşit çarpışma söz konusu olur. Ya aracın önündesiniz araç size çarpar ya da araç sizin önünüze geçer ve siz ona çarpabilirsiniz. Bu çarpışmadan kaçınabilmek için:
a)    Kafa lambası edinin: eğer gece bisiklet sürmek zorunda kalıyorsanız kesinlikle kafa lambası kullanılması lazımdır. Bu durum yasal olarak ta zorunludur. Her hangi bir kaza durumunda yasal açıdan hak sahibi olmak adına sıkıntı yaşanabilir.
b)    Korna: İletişim açısından korna önemlidir. Özellikle yüksek sesli olmasında fayda vardır. Şayet korna yoksa yüksek sesle ‘HEY!’ diye bağırın. Bunu saygısızlık olarak algılamayın. Aracın altında kalmaktan iyidir. Bisikletlere korna takılması İngiltere’de mecburidir.
c)    Yavaşlayın: Eğer sürücü ile göz teması kuramadıysanız gerektiğinde tamamen durabileceğiniz şekilde yavaşlayın.
d)    Daha soldan sürün: Resimdeki "A" ve "B" olarak işaretlenmiş çizgilere dikkat edin. Siz muhtemelen bisikletinizi "A" çizgisinde sürüyorsunuz, kaldırıma çok yakın olarak, çünkü arkadan gelen araçlara çarpılmamak gibi bir endişeniz de var. 

Ancak sağdan yaklaşan araca dikkat edin: Sürücü trafiği kontrol ederken, bisikletin sürüş çizgisine, yani "A" ya bakmaz, diğer araçlara dikkat etmek için yolun daha ortasına doğru bakar (yani B çizgisine doğru). Eğer "B" çizgisinden sürecek olursanız, sürücünün size dikkat etme ihtimali artacaktır. B çizgisini kullanmanın bazı avantajları vardır: Eğer sürücü sizi görmez ve yola girerse, daha da sola kaçmanız, ya da hızınızı yeterince artırıp aracın önünden geçip gitmeniz, ya da ona gerekli fren mesafesini bırakıp fren yapmasını sağlamanız gibi. Kısaca, B çizgisini kullanmak size bazı seçenekler sunar.     

Bisiklet sürerken tedbirli olmak, kaza yaptıktan sonra telafi etmekten daha kolaydır.