Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen "10. Hitit Öğrenci Kongresi" yoğun katılımla gerçekleştirildi. 4 gün süren kongrede, 96 farklı üniversiteden 735 katılımcı yer alırken, 80 ayrı oturumda 402 bildiri sunuldu.

Ethem Erkoç Konferans Salonu'nda yapılan kongrenin açılış töreninde Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi akademisyen ve öğrencileri, müzik dinletisi sundu.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı Prof. Dr. İsmail Yıldırım, geleneksel olarak her yıl düzenlenen öğrenci kongresinin 10’uncusunu gerçekleştirmekten gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti.

5 bin 220 kişilik yurt inşaatında sona doğru 5 bin 220 kişilik yurt inşaatında sona doğru

Kongreyi bu yıl Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile birlikte düzenlediklerini söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Farklı disiplin ve konularda bildirilerin sunulacağı kongremiz dört gün boyunca öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek sunumlarla, çevrim içi olarak gerçekleştirilecektir. Kongremize yoğun bir bildiri katılımı ve ilgi var. Her yıl farklı temalarda gerçekleşen kongremizin bu yıl ana temasını güzel sanatlar olarak belirledik. Tüm katılımcılar için verimli geçmesini diliyorum.”

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eşref Savaş Başcı da yaptığı konuşmada, kongrede spordan ilahiyata, güzel sanatlardan iktisadi ve idari bilimlere, felsefeye kadar birçok alanda bildiri yayınlanacağını söyledi.
Kongrede 96 üniversiteden 735 katılımcının çevrim içi olarak 402 bildiri yayınlayacağını dile getiren Başcı, birçok bilim dalından önemli bilgilerin paylaşılacağını kaydetti.

Hitit Üniversitesinin genç bir üniversite olduğuna dikkati çeken Başcı, "Hitit Üniversitesi önemli başarılara imza atan bir üniversite. TÜBİTAK projelerine baktığımız zaman, 2023 yılında 99 projemizin kabul edildiğini biliyoruz. Son 4 yıla baktığımız zaman da bu rakamın 358 gibi büyük bir rakam ulaştığını görmekteyiz." dedi.

Başcı, Hitit Üniversitesinin çeşitli sıralamalarda ön sıralarda yer aldığını belirterek, "Times Higher Education olarak adlandırılan, uluslararası sıralama yapan bir kuruluşun yaptığı son açıklamada üniversitemiz, genç üniversiteler sıralamasında 600 gibi çok önemli sayıya ulaşmış oldu. Dünya sıralamasında da önemli bir noktaya ulaştığını görmekteyiz. 2000 yılından sonra kurulan üniversitelere baktığımız zaman ise üniversitemizin eğitim kategorisinde 6. sırada yer aldığını görüyoruz. Dolayısıyla bu başarıların devam ettirileceğini ve aynı zamanda öğrenci kongresinin bunun bir göstergesi olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Kongrede, açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacı Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından "Sanat eğitiminde disiplinler arası yaklaşımlar" konulu sunum yapıldı.

Editör: Haber Merkezi