Osmancık Haber Gazetesi

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Osmancık

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

Çorum Şeker Fabrikası’nda rakamlarla mı oynanıyor?
banner145

Şeker’de 2019/20 üretim sezonu için 95 bin 750 ton A kotası, 4 bin 788 ton B kotası tahsis edildi. Bu kotaya karşılık şeker üretim miktarı, bir önceki sezona göre yüzde 23.8 azalarak toplamda 86 bin 190 tona geriledi. Bu miktarın, devir sırasında konulan şartlardan olan kotanın tam yüzde 90’ına karşılık gelmesi, rakamlarla oynandığını düşündürüyor.

Çorum Şeker Fabrikası 25 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi veren Safi Katı Yakıt San. ve Ticaret A.Ş., 528 milyon Türk Lirası ödeme ile Çorum Şeker’i devralmıştır.

Şeker fabrikalarını özelleştirmenin vahim tablosu ortaya çıktı. Bazı fabrikaların üretim ve işlenen pancar miktarındaki kayıp, yüzde 62’yi buldu.

Özelleştirilen fabrikalara devir sırasında getirilen şartlardan biri, kotanın yüzde 90’ı altında üretim yapmaları halinde, sonraki yıllarda kota kaybına uğrayacak olmalarıydı. Ancak üretim düşük çıkınca, bazı fabrikaların kota kaybına uğramamak için “mücbir nedenlere” dayanarak kotanın yüzde 90’ını kullanmış gibi gösterdiği vurgulandı.

Ulaştığımız kaynaklar, “Üretimi kotanın yüzde 90’ının altında kalan fabrikalar, kotalarını Türkşeker’e devretmesi gerekiyor. Elbistan, Alpullu, Erzurum ve Muş fabrikasındaki üretim, kotanın yüzde 90’ının altında kaldı. Bunu önlemek için mücbir sebeplere başvurulduğunu duyduk. Türkşeker’e devir yapıldı mı, denetim yapıldı mı kamuoyuyla paylaşılmalı” dedi.

- Çorum Şeker’de 2019/20 üretim sezonu için 95 bin 750 ton A kotası, 4 bin 788 ton B kotası tahsis edildi. Bu kotaya karşılık şeker üretim miktarı, bir önceki sezona göre yüzde 23.8 azalarak toplamda 86 bin 190 tona geriledi. Bu miktarın, devir sırasında konulan şartlardan olan kotanın tam yüzde 90’ına karşılık gelmesi, rakamlarla oynandığını düşündürüyor.

- Kırşehir Şeker Fabrikası’nda işletme raporlarındaki bazı verilerde fabrikasyon randımanı 90.2 gibi Türkiye ve fabrika şartları için erişilmesi çok zor bir değer olarak gösterildi. Uzmanlar, hangi yatırımlar yapıldı da AB standartlarında randıman sağlandığının belirtildiğinin izaha muhtaç olduğunu belirtti.

- Bu durum, arzın doğru okunamamasına yol açarak, yerli şekerde arz darlığına sebep olabilir. Bu da Türkiye’yi iç tüketim için şeker ithal eder duruma getirebilir.

ÜRETİMDE CİDDİ DÜŞÜŞ

Muş Şeker Fabrikası’nda özelleştirme öncesi (2017’de) 43 bin 100 ton şeker üretilirken, özelleştirme sonrası (2019’da) bu üretim yüzde 58.3 düşüşle 17 bin 935 tona geriledi. Bu sayı, tahsis edilen A kotasının yalnızca yüzde 44.3’üne karşılık geliyor. Bu fabrikada işlenen pancar miktarı da 2017’de 314 bin 500 ton iken 2019’da yüzde 60 azalarak 126 bin 500 tona düştü. Toplam kayıplar ve melasta kalan şeker değeri, özelleştirme öncesine göre ciddi düşüş kaydetti.

Elbistan Şeker Fabrikası’ndaki üretim düşüşünün ise en az yüzde 20-30 aralığında olduğu belirtildi. Kırşehir Şeker Fabrikası’nın 2017 üretimi 90 bin 220 ton iken 2019’da yüzde 12.6 azalışla 78 bin 850 tona düştü. Aynı dönem aralıklarında bu fabrikada işlenen pancar ise yüzde 22 azalışla 496 bin 450 tona indi. En yüksek düşüş ise yüzde 62.2 ile Erzurum’da gerçekleşti.

(Gamze Bal)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.